Basen jest zbiornikiem wody, właśnie dlatego nietrudno zauważyć w nim rozwijanie zarówno bakterii, glonów, grzybów, a także pozostałych mikroorganizmów. Kiedy proces ten rozpocznie się, woda mętnieje, a oprócz tego można w niej zauważyć śliski osad. To znaki, które powinny wywołać niepokój u właściciela basenu. Nawet najmniejsza ilość zanieczyszczeń stanowi zagrożenia dla użytkowników zbiornika. W związku z tym, dobrze jest zapobiegać ewentualnym zanieczyszczeniom, niżeli zmagać z ich efektami, które mogą również przełożyć się na dodatkowe wydatki. Jedną z podstawowych zasad, której muszą przestrzegać właściciele basenu to czysta woda. Woda może pozostawać czysta tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy jest ona bezustannie filtrowana, a także uzdatniana.
Na dzień dzisiejszy można wyróżnić nowatorski sposób, który jednak cieszy się tak ogromną popularnością, że korzystają z niego publiczne pływanie, a mianowicie chodzi o dezynfekowanie wody przy zastosowaniu lamp UV.
Wśród cech charakterystycznych metody należy wskazać na bezpieczeństwo oraz skuteczność w walce z niepożądanymi mikroorganizmami oraz drobnoustrojami występującymi w basenach. Korzystanie z lamp UV jest zdecydowanie bardziej opłacalne finansowo niżeli używanie klasycznej chemii basenowej. Oprócz przedstawionych powyżej zalet, lampy UV pozbywają się także bakterii, które wykazują odporność na chlor. Pozbywając się DNA bakterii i wirusów, lampy UV oferują przejrzystą, a przede wszystkim czystą wodę, której normy są zgodne z rekomendowanymi dla organizmu człowieka.
Jednakże nie jest to metoda wolna od wad, należy wskazać wśród nich fakt, że niezbędne jest używanie również chloru, a także należy czyścić powierzchnie lamp.
Jednakże lista zalet jest zdecydowanie dłuższa, stąd dwie stosunkowo niewielkie wady nie powinny wpłynąć na decyzję użytkownika basenu.
Na czym zatem polega dezynfekcja lampa UV?
Promieniowanie ultrafioletowe, które zostaje wykorzystane w lampach skierowanych do dezynfekcji wody w basenie to nic innego jak naświetlanie wody. Woda zostaje transportowana przez cylindry, gdzie znajdują się lampy tworzące promienie UV o pożądanej mocy. Lampy UV to idealnie rozwiązanie dla ośrodków leczniczych, gdyż nie odpowiadają za wystąpienie reakcji alergicznych.
Fale promieniowania lamp UV są zdecydowanie krótsze w porównaniu do światła dziennego, ale mimo wszystko dłuższe od promieniowania RTG. Promieniowanie wykazuje silnie działanie bakteriobójcze. Dawka promieniowania jest ściśle związana z natężeniem promieniowania, a także czasem ekspozycji.
W przypadku basenów ogrodowych (kąpielowych) lampa zostaje zainstalowana za filtrem, ale przed miejscem przeznaczonym do dozowania środków chemicznych. Wyróżnia się kilka rodzajów lamp UV: – lampy niskociśnieniowe (LP) – lampy niskociśnieniowe wysoko wydajne (LP-PH) amalgamatowe – lampy średniociśnieniowe (MP)\ – lampy multifalowe (MW)
Lampa UV pracuje we właściwy sposób, kiedy zostanie ona odpowiednio dobrana do basenu. Aby było to możliwe, niezbędne jest przeliczenie największego przepływu (m3/h), jakości wody (transmisji UV) 1cm (94%), a także koniecznej dawki UV (J/cm2). Lampy UV występują także w wannach z hydromasażem, można je spotkać w jacuzzi, basenach prywatnych, a także basenach publicznych.