Kiedy właściciele przygotowują swój basen do zimy, rekomendowane jest, aby nie wypuszczać wody z niecki. Jednakże niezbędne jest zamknięcie dyszy w basenie, wypompowanie wody znajdującej się w instalacji filtracyjnej oraz grzewczej, a także odłączenie pompy bądź spuszczenie wody poniżej dysz. Pozostawienie wody w basenie odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż w trakcie zimy siła zamarzająca wody daje możliwość na zmaganie się z siłą marznącej ziemi, co sprawia, że jest ona swoistą ścianą basenu, a także nie ma miejsca przepełnienie basenu, kiedy występują intensywne opady zarówno śniegu, jak i deszczu w sezonie jesienno–zimowym.
Jak przygotować basen poliestrowy do sezonu pływackiego?
W pierwszej kolejności należy oczyścić basen z zanieczyszczeń, które występują w nim po zimie – niezbędne jest skorzystanie z odkurzacza, szczotek oraz środków przeznaczonych do czyszczenia ścian oraz dna basenu.
Kiedy basen zostanie już napełniony wodą, musi nastąpić wyregulowanie poziomu pH, dzięki dozowaniu pH+ bądź pH-, co jest ściśle związane z jakością wody. Poziom pH w basenach ogrodowych powinien znaleźć się w przedziale między 7,0 a 7,4. Poziom pH wody zostaje zmierzony przy pomocy odpowiednich testerów. Następnie, ma miejsce zastosowanie środka zapobiegającego wzroście glonów w basenie, a jeszcze później włącza się system obiegu wody oraz filtrowanie. Te działania mogą zostać zakończone, kiedy kolor wody przyjmie odcień krystalicznej czystości. Końcową czynnością jest wykonanie dezynfekcji. Korzysta się ze środków posiadających w swoim składzie chlor bądź można użyć metody aktywnego tlenu. Warto zaznaczyć, że środki z aktywnym tlenem wykazują tak samo dobre działanie, jak chlor. Kiedy wszystkie przedstawione powyżej prace zostaną zakończone, można korzystać z basenu. Niezbędne jest jednak bezustanne dbanie o wodę, a więc wykonywanie filtracji oraz kontrolowanie jakości wody.