Wraz z nadejściem jesieni definitywnie kończy się sezon kąpieli w basenie. By podwórkowy akwen wodny był przygotowany na kolejny sezon, należy go odpowiednio zabezpieczyć. Jest to niezmiernie ważne zarówno w basenie odkrytym jak i zakrytym, by w sposób regularny i systematyczny dbać o jakość wody.
Cały proces dbałości o zdatność wody, wykonuje się w kilku krokach od zabezpieczenia konstrukcji basenowej, po dezynfekcję i zapobieganie powstawania drobnoustrojów i grzybów. W tym celu:
- Zabezpieczaj konstrukcję basenową przed destrukcyjną mocą lodu i mrozu. Przede wszystkim należy upewnić się, że mróz z gleby nie wyprze i nie zniszczy ścianek basenu. W tym celu należy pamiętać by nigdy nie wylewać całej wody z basenu. Reszta wody w momencie zamarznięcia wyprze opór ziemi i zrównoważy ją.
Kolejnym bardzo destrukcyjnym czynnikiem, może być tafla lodu w basenie. By nie dopuścić do jej rozrośnięcia się i wytworzenia mocnego nacisku na ścianki basenu, należy w sposób nieuporządkowany rozłożyć na basenie kilka plastikowych przedmiotów, które zapobiegną rozrastaniu się tafli lodu.
Ważne jest również by nie pozwolić na to, żeby woda w basenie zajmowała więcej miejsca niż poniżej dwudziestu centymetrów od zamontowanych urządzeń i dysz.
- Pozbądź się zanieczyszczeń z basenu. W tym celu skorzystaj ze specjalnie przygotowanych środków dezynfekujących, które rozprawią się z drobnymi zabrudzeniami i zdezynfekują wodę w basenie. Ważne jest jednak by dezynfekcji dokonać dokładnie tak jak jest to ujęte w instrukcji środka. Niepoprawne użycie skończy się nie tylko nie wyczyszczeniem wody lecz również w kontakcie z oczami lub skórą, może skończyć się kłopotami zdrowotnymi.
W celu zapobiegnięciu zabrudzeniom basenu, można poczynić inne kroki. Najlepszym przykładem jest zakupienie ochronnej folii i rozłożenie jej na basen znajdujące się na zewnątrz. Taka folia w sposób mechaniczny ochroni wodę przed wpadającymi liśćmi lub innymi zabrudzeniami pochodzącymi zarówno z atmosfery jak i naniesione przez ludzi i zwierzęta.
Gdy zaczyna się sezon zimowy i spuszcza się większość wody z basenu, warto jest zrobić dokładny serwis pomp i filtrów w basenie, które przecież głównie odpowiadają za oczyszczanie basenu w trakcie sezonu kąpielowego. Warto jest przeczyścić taką instalację i wymienić uszkodzone części, które są odpowiedzialne za nieodpowiednie działanie urządzenia.
- Zapobiegaj powstawaniu najróżniejszych drobnoustrojów, glonów i alg. Ich mnożenie się jest nie tylko nieestetyczne ale również mogą być szkodliwe dla zdrowia osób przebywających w takiej wodzie.
Najlepiej zrobić to za pomocą środków grzybobójczych przeznaczonych do wód basenowych. Ich działanie obejmuje szeroką skalę potencjalnych zanieczyszczeń i mnożących się glonów. Ważne jest jednak by pamiętać o odpowiednim wykonaniu procedury odkażania wody basenowej, która jest szczegółowo wyjaśniona na etykiecie każdej fiolki takich specyfików. Warto zwrócić uwagę jaką temperaturę powinna mieć wówczas woda, jakie pH oraz ile i gdzie powinno wpuszczać się takich specyfików do wody.
Kolejnym ważnym krokiem jest sprawdzanie pH wody. Jego regularne kontrolowanie zapobiegnie wszelkim możliwym rozmnażaniu się drobnoustroje i grzybów. Jest to ważne i konieczne zwłaszcza gdy korzysta się ze środków chemicznych, które działają tylko w określonym pH wody.
W ten sposób zabezpieczona woda jest bezpieczna i ze spokojem można z niej korzystać w kolejnym sezonie kąpielowym.