![chlorowanie basenu](https://vivapool.pl/wp-content/uploads/2024/12/1789-290x210.jpg)
ZADZWOŃ DO NAS TERAZ!
ZADZWOŃ DO NAS TERAZ!
Wydajny system filtracji w basenie dba o to, by kąpiel przebiegała w komfortowych warunkach. Krystalicznie czysta i pozbawiona osadów tafla zachęca do zanurzenia się w chłodną toń wody. Oczywiście jest to praca zespołowa – połączenie prawidłowo dobranych skimmerów, wydajnej pompy, skutecznych filtrów i dodatków do uzdatniania zapewniają oczekiwane efekty. Jeśli któryś z tych elementów zawodzi, to akwen szybko może zamienić się w porośnięty glonami, niezbyt atrakcyjny zbiornik, a mętna woda na pewno nie będzie zdatna do kąpieli. Z jakimi problemami najczęściej boryka się filtracja wody w basenie? Co ile wymieniać filtr w basenie, by uniknąć takich niepożądanych zjawisk? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania.
Woda basenowa ma swoje wymagania jeśli chodzi o prawidłową filtrację i oczyszczanie, bo szybko może stać się środowiskiem idealnym do namnażania się mikroorganizmów. Trzeba przy tym pamiętać, że system filtracji wody basenowej i zastosowany filtr – piaskowy bądź kartuszowy – zatrzymują wyłącznie zanieczyszczenia większych gabarytów. Resztę trzeba zneutralizować chemicznie, choćby przy wykorzystaniu koagulacji.
Objawy widoczne gołym okiem to pogorszenie przejrzystości wody, śliskie osady na ściankach i na dnie oraz unoszące się zanieczyszczenia na powierzchni. Inspekcję warto zacząć od skimmerów i sprawdzenia, ile większych zanieczyszczeń zebrało się w koszyczku oraz ręcznie je usunąć. Następnym podejrzanym jest filtr, który może być już nadmiernie obciążony zanieczyszczeniami. W przypadku filtra piaskowego może objawiać się to też wyrzucaniem piasku do basenu. Zapchany filtr kartuszowy należy po prostu zastąpić nowym, choć można spróbować przeprowadzić jego płukanie.
Zapchany filtr nie jest w stanie przyjąć większej ilość zanieczyszczeń, wyłapywanych przez skimmer i niesionych prądem wody wytwarzanym przez pompę obiegową. Jako że całkowita wymiana piasku w zbiorniku filtra odbywa się co dwa czy nawet trzy lata w przypadku sporadycznego korzystania z akwenu, można tę czynność przegapić lub zaniedbać terminowości.
Czyszczenie filtra basenowego wiąże się z przywróceniem mu optymalnej wydajności, a więc wypłukaniem zgromadzonych zanieczyszczeń do kanalizacji. Jak w każdym innym zastosowaniu, tak również filtr do basenu działa prawidłowo pod warunkiem poprawnej eksploatacji i regularnych wymian. Ekspres do kawy, odkurzacz czy samochód – w każdym urządzeniu, w którym zastosowano systemy oczyszczania, konieczna jest dbałość o ich zgodne z przeznaczeniem funkcjonowanie.
Wkład filtra piaskowego ma za zadanie wyłapywać to, czego nie odfiltrował skimmer – są to drobne zanieczyszczenia, owady, włosy czy resztki organiczne. Czyszczenie filtra basenowego piaskowego z reguły należy wykonywać przynajmniej raz na tydzień lub na dwa tygodnie. Zaniechanie tej czynności będzie bezpośrednio wpływać na pogorszenie sprawności wkładu filtrującego, a co za tym idzie – pogorszenie parametrów wody, więc nie warto zmieniać interwałów czasowych.
Jeśli warstwa piasku w zbiorniku pompy jest niewłaściwie ułożona, przesycona zanieczyszczeniami lub po prostu zużyta, może dochodzić do zjawiska wycieku piasku do basenu. Wówczas konieczne jest jak najszybsze przeprowadzenie płukania, aby usunąć nagromadzone osady i przywrócić pierwotną skuteczność filtra.
Czyszczenie filtra piaskowego jest uzależnione od kilku czynników, między innymi od tego czy basen jest osłonięty zadaszeniem bądź roletą, a także jak często jest użytkowany. Płukanie wsteczne filtra zalecane jest przynajmniej trzy razy w miesiącu, zaś po zakończeniu tego procesu potrzebne jest jeszcze tak zwane układanie złoża filtrującego. Finalnie wyczyszczony z osadów wkład będzie działać idealnie, a jego zdolności wyłapywania zanieczyszczeń zostaną w pełni przywrócone.
Jak wyczyścić filtr basenowy piaskowy? Instrukcja dołączona do każdego urządzenia filtrującego pozwala wykonać ten proces samodzielnie, bez obaw o błąd w sztuce. Pełne czyszczenie ma za zadanie przywrócić optymalne ułożenie piasku w filtrze piaskowym, a wypłukane resztki brudu są odprowadzane bezpośrednio do kanalizacji. Nie jest to czasochłonna czy też skomplikowana procedura – płukanie wsteczne filtra powinno trwać kilka minut, a podczas tego procesu brudna woda swobodnie spływa do odpływu. Również układanie złoża nie trwa długo – kilkanaście do kilkudziesięciu sekund.
A jak czyścić filtr basenowy kartuszowy? Tutaj najlepszą metodą jest również wypłukiwanie go, po uprzednim namoczeniu w preparatach zmiękczających nagromadzone osady wapienne. Ale z racji na niewielki koszt zakupu zalecana jest ich wymiana co około dwa tygodnie, tym bardziej, że nie zawsze można przywrócić im dobrą skuteczność podczas płukania.
Wymiana i czyszczenie filtra muszą być zgodne z zaleceniami producenta, który obliczył oraz przetestował wydajność czy żywotność swojego produktu. O tym, jak przefiltrować wodę w basenie decyduje jego rozmiar, częstotliwość użytkowania i związany z tym wybór odpowiedniego systemu. Podczas montażu basenu w ogrodzie należy wiedzieć, jak dobrać wydajność pompy do basenu i który filtr – kartuszowy lub piaskowy – będzie lepszym rozwiązaniem.
Filtracja mechaniczna wody basenowej w połączeniu z rozważnym stosowaniem chloru i koagulantów, okresową kontrolą pH oraz ręcznym odławianiem dużych zanieczyszczeń gwarantuje doskonałe efekty. Zaniedbania i opieszałość będą niestety fatalne w skutkach, a ich efektem będzie na przykład konieczność opróżnienia basenu, ręcznego czyszczenia lub napraw komponentów instalacji filtrującej. Powiedzenie „jak dbasz, tak masz” pasuje tutaj jak ulał i warto o nim pamiętać przez cały okres eksploatacji basenu.