Przeszkodą w codziennym korzystaniu z basenu ogrodowego, czy to stacjonarnego, czy rozporowego lub stelażowego, jest kapryśna polska pogoda. Nawet w sezonie letnim niekoniecznie na co dzień będzie tak ciepło, żeby wejść do zbiornika przy domu. Jednak dzięki zadaszeniu basenowemu możesz wydłużyć okres, w którym korzystać będziesz z basenu. Zobacz, dlaczego jeszcze warto zdecydować się na zadaszenie zbiornika i przede wszystkim jakie wybrać, by spełniało wszystkie Twoje oczekiwania.
Czym jest zadaszenie basenowe
Mianem zadaszenia basenowego można określić zarówno foliowy namiot umieszczony nad basenem, jak i profesjonalną konstrukcję z aluminium uzupełnioną panelami z poliwęglanu. To element, który pozwala na zakrycie zbiornika, ale niekoniecznie będzie tym samym co pokrywa na basen rozporowy lub stelażowy. Duże zadaszenia pozwalają na stworzenie przestrzeni przypominającej zbiornik kryty, choć wówczas niecka basenowa nie musi być umieszczona wewnątrz budynku.
Istnieje wiele czynników, które przemawiają na korzyść zastosowania w przypadku przydomowego basenu i nie tylko tam zadaszenia basenowego. Poznaj je wszystkie!
Korzyści wynikające z zadaszenia basenowego
Pierwszą, najczęściej wymienianą korzyścią wynikającą z montażu zadaszenia basenowego jest ochrona wody przed wychłodzeniem i zanieczyszczeniami. Dzięki temu zadaszeniu możesz zwiększyć temperaturę wody w niecce nawet o kilka stopni i utrzymać ją na dłużej, bez względu na to, jakie warunki atmosferyczne panują na zewnątrz. Pokrywa czy zadaszenie basenu będzie chronić wodę przed zanieczyszczeniem z uwagi na spadające liści, gałązki czy owady.
Ponadto zadaszenie pozwoli ograniczyć ryzyko nieuprawnionego dostępu do basenu, np. Twoich dzieci. Możesz zawsze zamknąć zadaszenie tak, by dziecko nie było w stanie go otworzyć. Pokrywa czy zadaszenie powodują też, że nie musisz wykorzystywać takich ilości preparatów chemicznych jak w przypadku otwartych zbiorników.
Jeśli jesteś już przekonany co do tego, że z pewnością w Twoim przypadku zadaszenie basenowe sprawdzi się doskonale, musisz jeszcze wybrać jego odpowiedni typ.
Wysokość zadaszenia basenowego
Trwałe, solidne i estetyczne zadaszenia basenowe z konstrukcją umieszczoną na prowadnicach stalowych i aluminiowych mogą być wykonane z paneli poliwęglanowych. Można je odsuwać i składać nawet tak, by niecka basenowa została w całości odkryta.
Pod względem wysokości takie zadaszenia basenowe dzielą się na zadaszenia niskie, zadaszenia średnie oraz zadaszenia wysokie. Niskie mogą różnić się między sobą kształtem czy wysokością od poziomu prowadnic, jednak wysokość ta to nie więcej niż 50 cm od ziemi. Sprawdzą się one tam, gdzie zależy Ci na dyskretnym zadaszeniu, które nie będzie się za bardzo rzucało w oczy. Musisz liczyć się tylko z tym, że jeśli dach zostanie całkowicie zasłonięty, to nieco utrudnione może być kąpanie w takim basenie, ale nie będzie to wbrew pozorom niemożliwe.
Zadaszenia średniej wysokości są kompromisem pomiędzy zadaszeniem wysokim, w którym swobodnie staniesz, a zadaszeniem niskim, które będzie najmniej widoczne w Twoim ogrodzie. Przy wyborze zadaszenia wysokiego możesz zaplanować nie tylko basen, ale i dodatkowe jego elementy wokół niecki, całkowicie pod dachem. Charakteryzuje się przedłużeniem prowadnic poza obręb niecki, co pozwala na zsunięcie segmentów w jeden koniec, jeśli np. w czasie upalnego lata chcesz mieć basen odkryty.
To od Ciebie zależy, jaki kształt, wysokość i wielkość będzie miało zadaszenie basenowe. Czy będzie miało dach półokrągły, spadzisty, a może płaski. Możesz dostosować zadaszenie nad Twoim zbiornikiem do swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań z nim związanych.