Zimą zwykle nie korzystamy z uroków kąpieli w przydomowym basenie, ponieważ jest zwyczajnie zbyt zimno. Są oczywiście wyjątki od tej reguły – jeśli masz zadaszenie wysokie czy choćby średnie, a do tego basen ma podgrzewaną wodę, może być to dużą atrakcją, jeśli naokoło leży śnieg, a Ty możesz kąpać się w ciepłej wodzie w zbiorniku. Jeśli jednak nie masz takiego systemu grzania wody, musisz wiedzieć, jak zadbać o basen i zabezpieczyć go przed sezonem zimowym.
Składać basen czy nie?
O ile nie jesteś szczęśliwym posiadaczem basenu stacjonarnego, wkopywanego w ziemię, wyposażonego w zadaszenie niskie, średnieczy wysokie, a masz zbiornik tymczasowy, stelażowy czy rozporowy, możesz go złożyć na zimę i w ten sposób zabezpieczyć przed niepogodą. Oczywiście basen tego typu możesz złożyć, schować do pomieszczenia gospodarczego, do piwnicy czy na strych, ale będzie to wymagać spuszczenia wody. Czy to prawidłowe działanie dla zabezpieczenia basenu na zimę? Zdania są podzielone.
Wielu użytkowników woli zostawić w ogrodzie swój basen, zwłaszcza wtedy, gdy jest doskonale wypoziomowany i odizolowany od podłoża przy użyciu np. płyt styropianowych czy specjalnych mat. Powstaje jednak obawa o to, że mróz czy śnieg mogą zniszczyć zbiornik. Czy tak jest w istocie? Sprawdź to!
Czy trzeba i należy wylać wodę z basenu?
Naturalnie zbiornik ogrodowy stacjonarny musi pozostawać na swoim miejscu przez cały rok. Basen stelażowy i rozporowy można, ale nie trzeba składać. Jeśli chodzi o wodę, to nie należy jej w całości wypuszczać, przede wszystkim z basenów ogrodowych wmontowanych na stałe w ziemię. Wszystko dlatego, że w niskiej temperaturze woda, która znajduje się w zbiorniku zamarza i zwiększa swoją objętość. Siłą rzeczy będzie ona napierać na konstrukcję basenu. Jeśli woda zostanie całkowicie usunięta z niecki, opór ten będzie pojawiał się tylko z jednej strony, mianowicie od gruntu, co niestety stwarza realne ryzyko uszkodzenia warstwy obudowy basenowej.
Nie inaczej jest w przypadku basenów tymczasowych, zwłaszcza stelażowych. Warto więc pozostawić choć niewielką ilość wody w takich zbiornikach dla równomiernego rozłożenia oporu. Eksperci zalecają, by pozostawić lustro wody w basenie na zimę na głębokości 10-20 cm poniżej wlotu skimmera i zamontowanych w zbiorniku dysz. Dzięki temu opór ze strony wody będzie kompensował opór powstający od ziemi.
Ponadto pamiętaj o tym, by umieścić powiązane ze sobą np. plastikowe puste butelki w wodzie basenowej, które skutecznie będą zapobiegać powstawaniu lodu i uszkodzeń z nim związanych w czasie mroźnej zimy.
Dokładne czyszczenie basenu
Niecka basenu stacjonarnego i wnętrze zbiornika stelażowego powinny być dokładnie oczyszczone przed zimą. Na początek z pozostałej w basenie wody usuń liście, gałązki i inne zanieczyszczenia. Możesz użyć do tego celu sitka na teleskopowym kiju oraz odkurzacza do wody, który pomoże Ci w wyczyszczeniu dna basenu. Po wypuszczeniu wody oczyść ścianki zbiornika, ponieważ to zapobiegnie rozwojowi drobnoustrojów. Wykorzystaj do tego celu szczotkę o miękkim włosiu i przeznaczone do mycia basenów środki chemiczne.
Jak chronić przed zimnem zawory w basenie?
Basen ogrodowy jest mocno narażony na szkodliwy wpływ chłodu i śniegu. Przed zimą trzeba zadbać nie tylko o samą nieckę i przykryć zbiornik, ale również zabezpieczyć zawory. Musisz szczelnie zamknąć zawory znajdujące się na linii skimmerów, ponad powierzchnią wody, i zabezpieczyć dysze. Należy usunąć wodę z filtra i pompy oraz z instalacji grzewczej. Na koniec konieczne staje się zablokowanie dysz przy użyciu specjalnych korków, jakie powinny być dołączone do samego basenu.
Przykrycie basenu na zimę
Opady śniegu niekoniecznie są korzystne dla wody basenowej, która powinna mieć utrzymywane przez cały rok umiarkowane pH w wysokości 7 pH. Dlatego dobrym wyjściem jest przykrycie powierzchni zbiornika, co zabezpieczy go przed opadami i zanieczyszczeniami, ale i przed chłodem. Wykorzystać możesz do tego zwyczajną pokrywę basenową albo zadaszenie – niskie, średnie lub wysokie, dzięki któremu Twój zbiornik przetrwa okres zimowy w doskonałym stanie. Zadaszenie może stworzyć odrębne pomieszczenie na basen, które możesz ogrzewać i korzystać z kąpieli w przydomowym zbiorniku w podobny sposób, jakbyś był właścicielem basenu krytego. Musi on być jednak izolowany od podłoża i dobrze zadaszony, np. z zadaszeniem średniej wysokości, na prowadnicach stalowych lub aluminiowych, z wygospodarowanymi drzwiami, które pozwolą na swobodę wchodzenia i wychodzenia.