Ogrzewanie basenu pompą ciepła - wygoda i komfort.
W naszych warunkach klimatycznych baseny zewnętrzne oferują przyjemne pływanie tylko przez kilka tygodni i przez większość miesięcy w roku. Niezbędne jest więc podgrzanie wody do pożądanej temperatury nawet w chłodniejsze dni, często latem, a bez dodatkowej energii nie możemy się obejść. Jeśli słońce nie wystarczy, musimy znaleźć inne źródło energii.
Jak podgrzać wodę w basenie? Istnieje kilka sposobów na podgrzanie wody w basenie. Należą do nich elektryczne grzejniki bezpośrednie, których moc jest stabilna, ale cena za zużytą energię elektryczną jest wysoka (z 1 kW pobranej energii elektrycznej otrzymujemy 1 kW energii cieplnej), kolektory słoneczne (panele słoneczne), których moc zależy od promieniowania słonecznego oraz niestabilna (najwięcej energii uzyskujemy w okresie letnim, kiedy zwykle nie ma potrzeby podgrzewania wody basenowej) oraz pompy ciepła układu powietrze – woda. Pompy ciepła to najinteligentniejsze rozwiązanie A pompy ciepła to bardzo inteligentne rozwiązanie zarówno pod względem ekologii, jak i ekonomiczności oraz wydajności. Dzięki nim możemy korzystać z basenu od wiosny do jesieni, ale oczywiście pod warunkiem, że basen jest zadaszony, bez niego podgrzewanie wody praktycznie nie ma sensu. Zalety pomp ciepła do podgrzewania wody w basenie są oczywiste. Pompy ciepła pozyskują energię z otoczenia i stosunkowo mało ogrzewają wodę. Pracują bardzo ekonomicznie, produkując do około 80% ciepła za darmo. W porównaniu z bezpośrednimi grzejnikami elektrycznymi, z jednego wsadu kW otrzymujemy około 4 kWh darmowej energii cieplnej. Ponadto te pompy ciepła są w stanie schłodzić wodę, w tym tę, w której zanurzamy się w saunie, aby się ochłodzić.
Wybieramy pompę ciepła Niezbędny jest wybór pompy ciepła, która musi być oparta na objętości wody w basenie. Na przykład baseny o objętości wody 30 metrów sześciennych wymagają mocy pompy ciepła od 5 do 6 kW. Duże baseny o pojemności 100 m3 to logicznie 16 do 20 kW. Pompa ciepła nawet przy złej pogodzie pozyskuje wystarczającą ilość energii cieplnej z otaczającego powietrza, podgrzewa wodę do przyjemnych 30 o C pod warunkiem, że basen jest zadaszony. Pływanie na świeżym powietrzu zostanie przedłużone do 7 miesięcy w roku. Jeśli jednak chcemy pływać zimą, musi to być basen kryty, znajdujący się w ogrzewanej strefie. Wreszcie, baseny zewnętrzne, poza kilkoma wyjątkami, nie są czynne w okresie zimowym. Ogrzewanie wody byłoby tak drogie, że po prostu by się nie opłacało.
Pompy ciepła powietrze/woda przeznaczone do podgrzewania wody basenowej działają na tej samej zasadzie co te, którymi ogrzewamy domowe wnętrza, jednak są tak zaprojektowane, aby działały tylko przy dodatnich temperaturach. Zwykle wynosi od 5 do 7 stopni, a idealne wydajności osiągają temperatury powyżej 15 °C.
Ważne jest monitorowanie tzw. współczynnika grzania pompy ciepła, czyli stosunku mocy wejściowej i wyjściowej. Jeśli więc włożysz 1 kW energii elektrycznej do pompy ciepła, a woda jest podgrzewana 5 kW energii, mówimy o współczynniku ogrzewania równym 5.
Lokalizacja i instalacja pompy ciepła Ważna jest również lokalizacja pompy ciepła. Idealnie jest umieścić go w pobliżu technologii basenowej. Można go jednak również przechowywać w odosobnieniu, ale znowu zależy to od wyboru. Jednak instalacja pompy ciepła nie jest sprawą laika. Dopiero podłączenie do skrzynki elektrycznej wymaga elektryka, czasami w połączenie wstawiane jest obejście trój-zaworowe, które rozwiązuje np. wyłączenie pompy podczas filtrowania wody lub reguluje optymalny przepływ wody przez pompę. Dodatkowo, jeśli całe wyposażenie basenu jest składowane poniżej poziomu gruntu w szybie, należy wybrać otwartą przestrzeń w terenie, aby zapobiec zablokowaniu wlotu i wylotu wentylatora (wymiennik może zamarznąć, jeśli pompa nie jest wyposażona w automatyczne odszranianie) .