System filtracyjny zostaje wybierany przez wzgląd na typ basenu, a także indywidualne potrzeby użytkownika basenu.
W przypadku klasycznego basenu kąpielowego rekomendowane są filtry piaskowe. Składają się one z odpowiedniego piasku kwarcowego, szkła bądź hydroantracytu.
Specyfiką systemu filtracyjnego jest pobieranie, dzięki zastosowaniu pompy, wody z niecki basenowej oraz dostarczanie jej do filtra. W filtrze, każde zanieczyszczenie występujące w wodzie zostaje zatrzymane na ziarnkach piasku, a woda, która została oczyszczona zostaje na powrót kierowana do basenu, przy zastosowaniu dyszy.
Nie trzeba chyba wspominać, że niezbędne jest regularne pozbywanie się zanieczyszczeń, które zostają dostarczone do filtra. Czyszczenie ma miejsce, dzięki płukaniu filtra. Nie można pominąć wkładu filtra (czyli piasku), który także musi zostać wymieniony, żeby nie gromadził bakterii, grzybów, a także innych rodzajów pasożytów.
Jak często należy wymieniać wkład w filtrze ?
Rekomenduje się, żeby piasek wymieniać co najmniej co dwa lata, w związku z tym, że wkład, który nie zostaje wymieniany traci swoje właściwości, dzięki czemu woda w basenie może zmętnieć.
Kiedy należy wymieniać wodę w basenie ogrodowym?
Woda występująca w basenie powinna zostać wymieniana raz w ciągu roku, czyli na wiosnę. W przypadku, kiedy właściciele posiadają odpowiednie okrycie basenu, a dodatkowo został on odpowiednio chroniony przez zimę, nie istnieje konieczność na zmianę wody po zimie. Niezbędne jest dopełnienie basenu świeżą wodą.
Nie można pominąć dopełnienia basenu przy pomocy świeżej wody, gdyż woda jest usuwana zarówno w trakcie wylewania podczas kąpieli, a także kiedy paruje. Napełnienie jest jednoznaczne z kąpaniem się w świeżej wodzie.