W pierwszej kolejności ma miejsce próba wykonania bąbelków, a oprócz tego istnieje możliwość zastosowania odpowiednich zabawek gumowych bądź wykonanych z plastiku. Zabawka ma zostać umieszczona na wodzie, a zadaniem dziecka jest dmuchanie na nią, dzięki czemu rusza się ona w wyznaczoną stronę. Najbardziej korzystne jest, kiedy pływak moczy usta w wodzie. Kiedy ta zabawa zostanie wyuczona, dobrze jest zaproponować kolejną zabawę, która polega na wypowiadaniu własnego imienia pod wodą. Chodzi o to, aby dziecko brało długie wydechy, kiedy znajduje się pod wodą. Odgrywa to ogromne znaczenie w trakcie uczenia się pływania. Da to możliwość, aby w trakcie następnych faz nauki, poruszać się w sposób swobodny, a także umożliwia spokojne oddychanie w trakcie zmagania się z odcinkami o znacznej odległości.
Bezpieczne skakanie do wody
Skoki sprawiają, że nowy pływak zaprzyjaźnia się z wodą. W pierwszej kolejności powinno mieć miejsce nieskomplikowane wskakiwanie do wody na nogi, gdzie stopniowo powiększa się odległość skaczącego do wody. W trakcie nauki skoków należy dokonywać tego z pozycji siadu. Dziecko ma zostać usadzone na krawędzi basenu, aby w dalszej kolejności wsunąć je do wody. W trakcie następnego kontaktu dziecka z wodą może ono zostać zanurzone odrobinę głębiej. Kolejne skoki odbywają się z pozycji przysiadu. Młody pływak trzyma makaron, a rolą rodzica jest jego asekurowanie z wody. Ostatni etap skoków do wody to skoki z pozycji stojącej. Kiedy dziecko jest właściwie przygotowane do rozpoczęcia nauki pływania w trakcie tej fazy ma ono najwięcej frajdy, a także najchętniej wykonuje właśnie to ćwiczenie. Zdarzą się sytuacje, kiedy ze względu na strach bądź inne bariery dziecko nie chce od razu wykonać skoku, należy pozwolić mu odejść i nie naciskać bądź wyśmiewać. Wszystko przyjdzie w swoim czasie, dziecko musi się przede wszystkim czuć komfortowo. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby efekty pracy przyszły odrobinę później, co jest lepsze niż sytuacja, kiedy dziecko ma całkowicie zaprzestać pływania na skutek ogólnego zniechęcenia.
W przypadku, kiedy pływak podjął się już każdej fazy nauki pływania. To dobry moment aby wprowadzić nowe style pływania, wśród których wyróżnia się styl grzbietowy, klasyczny oraz kraul.