Niezbędne jest regularne filtrowanie wody w basenie ogrodowym, co umożliwia zachowanie jej czystości oraz dobrej jakości. Warto zaznaczyć, że czasem wiele wysiłków właścicieli związanych z czyszczeniem basenu spoczywa na manowcach, co ewidentnie nie jest ich winą. Właśnie dlatego niezbędne jest zastosowanie filtracji w basenach ogrodowych, nie tylko z uwagi na czystość wody, ale także na wysiłek, który musi wznieść człowiek w zajmowanie się basenem.
W trakcie korzystania z basenu, zostaje on wzbogacony o wiele różnorodnych zanieczyszczeń, wśród których należy wymienić: włosy, naskórek, niewielkie owady oraz inne rodzaje drobnoustrojów. Nietrudno domyślić się, że czyszczenie tak wzbogaconego basenu nie jest łatwe, gdyż takich brudów nie można niemalże dojrzeć, a jednakże ich negatywna rola odgrywa się na wyglądzie wody.
To dobra okazja, żeby skorzystać z filtracji. To właśnie filtracja zajmuje się usuwaniem tak małych zanieczyszczeń. Dzięki omawianemu systemowi, zanieczyszczenia odejdą w zapomnienie, a woda będzie charakteryzowała się najlepszą z możliwych jakości.
Największą popularnością w przypadku basenów ogrodowych cieszą się filtry piaskowe. W dalszej części artykułu będzie miało miejsce omówienie specyfiki działania filtrów piaskowych.
1. Filtrowanie
Chodzi o tryb działania pompy o charakterze ssąco–tłoczącym, gdzie za sprawą skimmera ma miejsce zaczerpnięcie wody w której występują zanieczyszczenia, a także dostarczenie jej do filtra piaskowego. W filtrze odbywa się pozbycie z wody zanieczyszczeń, dzięki wykorzystaniu ziarenek piasku, które je zatrzymują. W dalszej kolejności woda, która została już oczyszczona udaje się na powrót do basenu, a służą do tego dysze.
2. Płukanie zwrotne
Płukanie zwrotne jest trybem, który może zostać zastosowany, kiedy filtr zanieczyścił się. Pozbywanie się brudów z filtra ma miejsce w przeciwną stronę (z dołu do góry). Jest to tryb dający możliwość na wypłukanie zanieczyszczeń w stronę dopływu filtra piaskowego.
3. Płukanie główne
Płukanie główne jest trybem, który rozpoczyna się po płukaniu zwrotnych i jego zadaniem jest odpowiednie ułożenie piasku występującego w filtrze. Kiedy upłynie 30 sekund, istnieje możliwość na następne włączenie filtra piaskowego.
4. Cyrkulacja
Cyrkulacja oznacza wprowadzenie wody w ruch, kiedy nie ma miejsca zastosowanie filtracji. Cyrkulacja jest trybem, który jest przydatny w trakcie krążenia wody w pompie. Wśród cech charakterystycznych tego trybu należy wskazać na niewielkie wykorzystywanie energii elektrycznej. Dozowanie chloru nie spotyka się z żadnymi trudnościami.
5. Odpływ
Tryb wypompowywania wody. To tryb, odpowiadający za wypompowanie wody, która uległa zanieczyszczeniu, gdzie jednakże nie ma miejsca zastosowanie filtra. Chodzi o wypompowanie wykorzystywane także w trakcie obniżania poziomu wody w basenie bądź kiedy zostaje on zupełnie opróżniony.
6. Zamknięcie
Jest to tryb wykorzystywany jedynie w celach konserwacyjnych.
Ważne !!!
Odpowiednie działanie filtra jest ściśle związane z właściwym wyborem piasku.
Piasek kwarcowy zostaje wykorzystywany oprócz filtracji basenowych także do: