Decyzja odnośnie wybudowania własnego basenu ogrodowego nie może być podjęta pochopnie, z tego względu, że jest to inwestycja sporych rozmiarów, która będzie towarzyszyć właścicielom domu przez wiele lat. Wysokie koszty są związane z nabyciem niecki basenowej, a także jej wykonaniem. Oprócz tego, należy wspomnieć o kosztach ponoszonych na zainstalowanie wody w basenie. Dlatego decyzja odnośnie basenu musi być jednoznaczna z poznaniem składu instalacji basenowej, a także wszystkich elementów bez których nie można się obejść oraz tych, z których można zrezygnować. Warto więc zapoznać się z dalszą częścią pracy, aby żadne niespodziewane wydatki nie zrujnowały marzenia o pięknym basenie w ogrodzie za domem.
Instalacja basenowa wodna zajmuje się dostarczeniem wody, która umożliwia kąpiele, a także zajmuje się jej odprowadzaniem. Woda znajdująca się w basenie to taka sama woda, która zostaje używana w domu do gotowania oraz picia. Woda występująca w basenie krąży w obiegu zamkniętym, a więc odbywa podróż z basenu do filtrów, które wykorzystywane są do jej oczyszczania, a następnie znów wraca do niecki basenowej. W systemie konieczne jest regularne uzupełnianie, gdyż tylko i wyłącznie w ciągu jednego miesiąca, na skutek parowania wody, ubywa jej nawet o 10%. Kiedy sezon zimowy dobiegnie końca, niezbędne jest uzupełnienie poziomu wody w basenie o 10 do 20%.
Rekomenduje się, że cała woda wypełniająca basen powinna zostać wymieniona raz na 2, maksymalnie 3 lata. Zmiana z taką częstotliwością umożliwia kąpiele w wodzie o niezmąconej jakości, a także jest to polecane do sprawnego działania niecki basenowej.
Ilość wody niezbędna do wypełnienia basenu jest ściśle związana z pojemnością basenu, który został wybrany przez właścicieli domu. Niecki można zakupić w wielu rozmiarach, a wszystko jest zależne od danego modelu. Największą popularnością cieszy się rozmiar 6 m na 3 m, a także 7 m na 3,5 m. Z kolei biorąc pod uwagę głębokość, najczęściej spotyka się tę na 1,5 m.
Co jest niezbędne w trakcie montażu instalacji basenowej?
Przez instalację basenową rozumie się połączenie rurek oraz kształtek wykonanych z twardego PVC. Biorąc pod uwagę gabaryty rurek to z reguły korzysta się ze średnich o gabarytach: 5 cm, 6 oraz 3 cm, niemniej popularna jest wielkość 7,5 cm. Należy także wziąć pod uwagę, że instalacja basenowa musi zostać skompletowana z zaworami kulowymi, które zapewniają zatrzymanie oraz odcinanie wybranych odcinków w trakcie ewentualnych przeróbek bądź napraw.
W jaki sposób woda zostaje dostarczona do instalacji basenowej?
Istnieje możliwość wybrania jednej spośród dwóch możliwości, precyzując chodzi o odpływ powierzchniowy, a także odpływ denny.
Przez przelew powierzchniowy rozumie się skimmer – przelew wody zasysający, gdzie nie istnieje konieczność używania pompy, a do jego wykonania korzysta się z tworzywa sztucznego. W skład skimmera wchodzi kosz siatkowy, za sprawą którego zanieczyszczenia występujące w wodzie pozostają na siatce. Skimmer został wzbogacony w czujniki mierzące ubywającą wodę. Istnieje możliwość na nabycie dodatkowego regulatora ubytku wody do skimmera, którego zadaniem jest bieżące uzupełniania traconej wody.
Inny typ przelewu powierzchniowego stanowi rynna przelewowa, która znana jest również pod nazwą rowka występującego wzdłuż zewnętrznych ścianek basenu. Jest to rynna, która zostaje osłonięta rusztem wykonanym z PVC. System działa w następujący sposób: woda wypływająca z basenu, przelewa się, a następnie dostaje się do rynny, gdzie zostaje umieszczona w kształtkach (stworzonych przy pomocy PVC bądź innego tworzywa). Z kolei kształtki łączą się z rurą zbiorczą, gdzie transportowana woda jest kierowana do zbiornika przelewowego. Jest to typ instalacji na który trzeba wydać o około 40 do 50% więcej w porównaniu do instalacji zasilanej przy pomocy skimmera.
Co to takiego opływ denny?
Jest to nic innego jak jeszcze jeden typ odprowadzania wody do instalacji basenowej. Kształtka została stworzona z rury PVC, której długość wynosi 20 cm i została osłonięta rusztem. Istnieje możliwość na wybór kształtki prostokątnej oraz okrągłej. Do ich wyprodukowania korzysta się z wielu materiałów, jak chociażby stali nierdzewnej oraz brązu. Odpływ denny zostaje gwintowany, a w związku z tym istnieje możliwość na podłączenie go do rury odpływowej. Odpływ denny jest rozwiązaniem z którego korzysta się w trakcie wymiany wody.