W przypadku filtracji basenowej należy w pierwszej kolejności wskazać na ważne zadanie, które wykonuje skimmer. Jego rolą jest pobieranie zanieczyszczonej wody z basenu, aby w dalszej kolejności dostarczyć ją do filtra. Występujący w filtrze piasek kwarcowy pozbywa się zanieczyszczeń występujących w wodzie, aby w dalszej kolejności dobrej jakości przygotowana do użytku woda została wpompowana do basenu przy pomocy dysz.
Gdzie umieścić filtrację basenową?
Kiedy człowiek pragnie, żeby system filtracyjny dział możliwie jak najlepiej, niezbędne jest aby znalazł się on niedaleko basenu. Najbardziej pożądaną lokalizacją jest więc gotowy zbiornik filtracyjny bądź pomieszczenie gospodarcze, garaż, piwnica, które występują niedaleko basenu, można również wykorzystać maszynownię występującą na przedłużeniu płyty dennej przy basenie. Niezbędne jest branie pod uwagę tego, że kierowanie filtrem ma być komfortowe oraz bezproblemowe. Aktualnie, właściciele basenu z reguły korzystają z gotowych skrzynek filtracyjnych, które posiadają w środku wszystkie niezbędne składniki. Przygotowane skrzynie zostają wybierane w oparciu o gabaryty basenu, a ich wyposażenie może zostać zmieniane przez wzgląd na potrzeby właścicieli.
Jak rozpoznać czy woda w basenie jest czysta?
W trakcie uzupełniania basenu wodą pochodzącą z sieci wodociągowej, istnieje konieczność na ufanie służbom zajmującym się sprawowaniem kontroli nad stanem wody. Tylko i wyłącznie obserwacja wody, bez zastosowania jakichkolwiek metod pomiaru jest w stanie nasunąć wiele wniosków oraz uwag z nią związanych.
Rodzi się więc pytanie, jaka ma być woda w basenie? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jej klarowność oraz na fakt czy jest ona przezroczysta. Nie należy mieć jakichkolwiek trudności z dojrzeniem dna. Kiedy woda ma zielony odcień, występują w niej niewielkie drobinki, a ściany basenu są śliskie w dotyku, w tej sytuacji niezbędne jest wykonanie stosownych działań, z tego względu, że pożądana jakość nie została zachowana. Kiedy ściany w basenie są śliskie jest to jednoznaczne z pojawieniem się glonów. Glony są wprost idealną pożywką dla bakterii oraz grzybów. Kiedy ściany basenu są szorstkie w dotyku, oznacza to, że osadziło się wapno na ścianach niecki. W przypadku, kiedy użytkownicy basenu zmagają się z suchą skórą, jest to ewidentny znak, że woda jest twarda i co za tym idzie posiada zbyt wysokie pH. Kiedy zapach chloru daje się nieprzyjemnie we znaki jest to znak, iż woda nie została odpowiednio zdezynfekowana, albo dezynfekcja nie odbyła się prawidłowo. Jest to jednoznaczne z pojawieniem się podrażnienia zarówno oczu, jak również skóry.
Pragnąć spotykać omówione sytuacje jak najrzadziej, niezbędne jest wykorzystanie testerów, których zadaniem jest kontrolowanie jakości oraz pH wody. Przedstawione badanie jest bardzo łatwe, a jego specyfiką jest pobranie próbki wody basenowej, aby następnie wzbogacić ją o odpowiednią tabletkę lib roztworu. W tym momencie, zostanie uzyskane zabarwienie wody, należy przyrównać ją ze wzornikiem kolorów. Dzięki temu jednoznacznie widać jaka jest woda w naszym basenie przyogrodowym.
Czy trudno jest utrzymać czystość w basenie poliestrowym ?
Utrzymanie czystości w basenach poliestrowych jest możliwe, przede wszystkim, dzięki wykorzystaniu odpowiednich produktów. Konieczne jest sprawdzanie pH wody raz bądź dwa razy w ciągu tygodnia, dostarczać środki przeznaczone do dezynfekcji, a także czyścić basen przy użyciu odkurzacza basenowego.