Panujący w Polsce klimat niekoniecznie jest najlepszym do posiadania basenów przydomowych. Jak się bowiem okazuje, większą część roku woda basenowa jest zbyt zimna by z niej korzystać, a sezon kąpieliskowy trwa zdecydowanie za krótko. W tym celu stworzono różne rozwiązania mające na celu podgrzanie wody basenowej i umożliwienie korzystania z niego przez dużo dłuższy okres niż pozwala na to pogoda.
Jednym z najlepszych rozwiązań są pompy ciepła. Ich działanie opiera się na ogrzewaniu wody poprzez pozyskiwanie ciepła z powietrza. Nie tylko jest to sposób wysoko skuteczny ale również bardzo oszczędny. Koszty eksploatacyjne działania takich pomp ciepła wynoszą dużo mniej niż większości znanych systemów ogrzewających wodę w basenie.
Podstawowymi rodzajami pomp ciepła, są:
pompy klasyczne, działające ze stałą wydajnością
i przy takich samych obrotach za każdym razem
pompy inwerterowe, które działają ze zmienną
wydajnością
pompy ciepła z energooszczędnym działaniem, gdyż
dopasowuje on wydajność działania do zapotrzebowania (temperatury) wody.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?
Kupując pompę ciepła dobrze jest na początku zaznajomić się z parametrami i możliwościami urządzenia. Wszystko podane jest dokładnie na etykiecie. Koniecznie zwróć uwagę na to czy dane urządzenie poradzi sobie z ogrzaniem wody w basenie tej wielkości jaką posiadasz.
Ważną wytyczną w wyborze pompy ciepła jest jej klasa energetyczna. Jest to parametr, który ogólnie ustalany jest za pomocą przepisów. To w nich zawiera się jak działać powinien wzorcowy model tego urządzenia. Dokładnie dotyczy to rocznego zużycia energii. Model proponowany przez producenta porównywany jest z tym opisanym w przepisach i w ten sposób oceniany w skali od A do G, przy czym pierwsza litera jest najwyższą oceną, natomiast G jest literą ostatnią pokazującą słabą jakość sprzętu. Warto wiedzieć, że w Unii Europejskiej każde urządzenie AGD musi mieć określoną w ten sposób klasę zużycia energii.
Kolejnym ważnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest COP, czyli parametr ukazujący stosunek mocy grzewczej do mocy pobieranej z powietrza. Prościej rzecz ujmując, ów parametr ukazuje jak wydajne jest urządzenie i o ile stopni ogrzeje wodę w basenie korzystając nawet z niskiej temperatury powietrza. Uważa się, że 4,0 – 4,3 to wciąż korzystne i wydajne wartości COP, jednak nie powinno być tego mniej. Sama wartość jest zmienna w zależności od temperatury powietrza. Kupując pompę zwróć uwagę na ten wskaźnik oraz na to w jaki sposób podał go producent. Otóż zazwyczaj podawany jest w przypadku wyższej temperatury, gdyż wówczas pompa jest najbardziej wydajna.
Kierując się do sklepu z zamiarem zakupu najlepiej doczytać wiele informacji na temat tego jaką pompę powietrza potrzebujesz do własnego basenu. Dobrze jest w tej kwestii poradzić się fachowca, gdyż pomoże ci on w wyborze biorąc uwagę na twoje indywidualne potrzeby oraz na to jak umiejscowiony jest twój basen, jakiej jest wielkości i wiele innych. Jeśli jednak sam chcesz to zrobić, to mamy kilka wskazówek:
nie kupuj produktu z gwarancją krótszą niż 24 miesiące,
by uniknąć szybkiego zniszczenia urządzenia, kup pompę wykonaną z tworzywa ABS lub stopu aluminiowego; wyjątkiem jest wymiennik ciepła, który najdłużej będzie sprawny, jeśli będzie wykonany z tytanu,
lepiej kupić mocniejszą pompę do swojego basenu niż słabszą; twój wybór powinien paść na pompę przystosowaną do większego basenu, niż twój,
pompa klasyczna działa najgłośniej, jeśli ci to przeszkadza, zdecyduj się na inną pompę.
Pompa ciepła do basenu, jeśli jest odpowiednio dobrana do basenu, jest najlepszym sposobem na ogrzanie wody w basenie. Najważniejsze, byś do zakupu podszedł ze spokojem i dokładnie go przemyślał. Jeśli tak zrobisz to twój kolejny sezon kąpielowy może się znacznie wydłużyć.