Stając przed decyzją budowy basenu we własnym ogródku, na pewno spotkasz się z opinią, że w Polsce ze względu na pogodę, nie warto jest budować otwartych basenów. Otóż jak się okazuje, statystycznie w ciągu roku w Polsce można korzystać z otwartego basenu tylko przez około 30 dni w roku. Jest to bardzo zniechęcające, nie musi jednak być to regułą.
By można było korzystać z odkrytego basenu nawet w chłodniejsze dni, wystarczy zamontować tylko odpowiedni sprzęt ogrzewający wodę. Takie pompy ciepła świetnie nadają się do odpowiedniego ogrzewania wody znajdującej się na zewnątrz. Najbardziej znanymi i najczęściej używanymi pompami ciepła, są:
Wymienniki ciepła, czyli jak mieć wodę podgrzewaną na bieżąco
Wymienniki ciepła służą do ogrzewania wody przez cały czas, przez który działa ogrzewanie CO. Dzieje się tak gdyż są one bezpośrednio podłączone do sieci ciepłowniczej w domu. Jak nazwa wskazuje, urządzenie te działa na zasadzie wymiany ciepła między dwoma wymiennikami znajdującymi się w wodzie.
Kluczowe w tym wypadku jest zamontowanie termostatu, który przekazuje informacje dotyczące temperatury wody. Gdy ta spadnie, piec CO pompuje gorącą wodę do wężownicy takiego wymiennika i tym samym ogrzewa wodę w basenie. Gdy ta osiągnie już ustaloną na termostacie temperaturę, odłącza dopływ gorącej wody z pieca.
Jest to automatyczne i świetne rozwiązanie pozwalające na utrzymanie ciepłej wody w basenie, za sprawą i tak działającego na co dzień systemu. Eksperci radzą jednak by odpowiednio podejść do kwestii zakupu podzespołów urządzenia. Najlepiej by były one wykonane ze stali nierdzewnej bądź z tytanu. W innym wypadku związki chemiczne, którymi utrzymuje się wysoka jakość wody w basenie, szybko spowodują korozję i uszkodzą urządzenie.
Ekologicznie ciepła woda
Jedną z bardzo popularnych, a zarazem ekonomicznych rozwiązań, są kolektory słoneczne. Ich korzystne dla środowiska działanie sprawia, że są coraz częściej montowane na polskich podwórkach. W zależności od tego gdzie znajduje się basen, kolektory słoneczne można ustawić obok basenu lub na jakiejś wysokości (np. na dachu domu).
Działanie takich kolektorów słonecznych jest proste. Przefiltrowana woda z basenu trafia do kolektorów, gdzie jest podgrzewana i trafia z powrotem do basenu. Choć mogłoby się wydawać to całkiem oczywiste, to nie jest konieczne do tego silnie świecące słońce. Otóż kolektory słoneczne są tak odpowiednio przystosowane, by wychwytywać nawet najdrobniejsze promienie słoneczne, które nie są widoczne dla ludzkiego oka.
Przy zakupie i montażu kolektorów słonecznych, specjaliści radzą by odpowiednio dobrać ilość lub wielkość kolektorów słonecznych do wielkości basenu. Jeśli bowiem chcesz by zakup tego systemu ciepłowniczego był opłacalny musi on odpowiednio działać i posiadać sprawne podsystemy. Ważne jest by uregulować kwestie poziomu temperatury maksymalnej. Przy montażu kolektorów słonecznych warto jest również zwrócić szczególną uwagę do filtra gdyż to jego dokładność jest gwarantem odpowiedniej pracy kolektorów. Choć cały montaż i zakup wszystkich część wydaje się być dość kosztowny, to jest to system, który dzięki swojej energooszczędności, szybko się zwróci.
Innowacyjna ekologia podgrzewania wody
Kolejnym świetnym dla środowiska rozwiązaniem są pompy ciepła, które podgrzewają wodę w dość nietypowy sposób. Pobierają one ciepło z powietrza. Choć ich innowacyjne działanie jest dość skompilowanym procesem, to sam montaż jest prosty i można go wykonać samemu. Jest to bowiem małe urządzenie, które montuje się w basenie.
Eksperci twierdzą zgodnie, iż jest to świetne rozwiązanie nie tylko na upalną pogodę. Pompa ciepła jest mało wrażliwa na zmianę pogody i pozwala czerpać ciepło z powietrza podczas całej doby. Choć sama inicjatywa jest świetna, to urządzenie to nie jest jeszcze aż tak znane na polskim rynku, co z czasem ulegnie zmianie.
Elektryczne podgrzewanie wody, czyli ostateczność w podgrzewaniu wody
Elektryczne podgrzewanie wody jest coraz rzadziej spotykane na polskim rynku. Dzieje się tak za sprawą wysokich kosztów utrzymania całego systemu jak i dużej awaryjności. Na chwilę obecną ten system ciepłowniczy stosuje się tylko w przypadkach małych basenów lub w miejscach gdzie z jakiś powodów nie można było zamontować innych urządzeń.
System ten działa na podobnej zasadzie co wymienniki ciepła, gdyż ciepło jest przekazywane między podzespołami. Zamiast jednak ciepłej wody, ogrzewa ją prąd elektryczny, za pośrednictwem specjalnego urządzenia grzewczego. I to na niego specjaliści zwracają szczególną uwagę, gdyż najczęściej ulega uszkodzeniom i trzeba je wymieniać.