Ciężko byłoby znaleźć osobę, która nie pragnie mieć własnego basenu zainstalowanego w przydomowym ogrodzie. Jednakże marzenia te mogą być jednoznaczne z obawą związaną z pożytkiem płynącym z tego rozwiązania. Można winić za to warunki pogodowe, które w polskim klimacie cechuje duża zmienność, a co za tym idzie, strach przed kąpielami w zimnej wodzie, która nie należy do przyjemności. To zmartwienie jednak może odejść w zapomnienie, gdyż występuje wiele rodzajów systemów grzewczych, których zadaniem jest podgrzewanie wody i co za tym idzie, korzystanie z basenu przez większą część roku.
Klimat, który występuje w Polsce jest odpowiedzialny za bardzo krótki okres czasu, kiedy możliwe jest korzystanie z basenu otwartego i szacowany jest na 20 do maksymalnie 40 dni w ciągu całego roku. Jednakże, nie jest to jednoznaczne z koniecznością używania basenów zamkniętych. Właściwy wybór systemu grzewczego jest w stanie znacznie wydłużyć okres wykorzystania basenów znajdujących się w prywatnych ogrodach.
Wszystko jest związane z potrzebami właścicieli basenu, stąd można wybierać wśród wymienników ciepła, pomp ciepła, kolektorów słonecznych bądź elektrycznych podgrzewaczy wody.
W przypadku wymienników ciepła zostają one podłączone do pieców CO, a ich kierowanie odbywa się całkowicie automatycznie. Ich zadaniem jest podgrzewanie wody w basenie, za sprawą mocy cieplnej pieca. Na ich sprawność nie wpływa pogoda, temperatura, a także pozostałe czynniki.
Elektryczne podgrzewacze wody zajmują się podgrzewaniem wody w basenie w ekspresowym tempie, a ich przeznaczenie to głównie baseny o niewielkich gabarytach i wanny. To najlepsze rozwiązanie dla osób, które lubią korzystać z kąpieli w sposób nieregularny oraz jako efekt spontanicznej decyzji. Kierowanie systemem odbywa się automatycznie.
Pompy ciepła – ciepło zostaje pobierane z powietrza atmosferycznego, a odpowiednio przystosowany wymiennik oddaje pobrane ciepło do wody w basenie. Wśród cech charakterystycznych należy wskazać dbanie o ekologię oraz korzyści ekonomiczne. Pompy ciepła zostają kierowane w sposób automatyczny bądź zdalny. Zakres temperatur pracy -5ºC – 30ºC.
Przykrycie solaryczne (solary) – panele słoneczne, których zadaniem jest ogrzewanie wody w basenie, za sprawą energii słonecznej tworzonej zarówno w słoneczne, jak i pochmurne dni. Kierowanie odbywa się w sposób automatyczny bądź zdalny. Niezbędna jest przestrzeń, gdzie będzie można je zainstalować.