ZADZWOŃ DO NAS TERAZ!
ZADZWOŃ DO NAS TERAZ!
Kąpiel w basenie ogrodowym może być dla dzieci i dorosłych doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu, oczywiście przy pięknej pogodzie. Ograniczeniem w korzystaniu z akwenu może być to, że woda w głębokiej niecce nagrzewa się dość długo, a wychładza szybko – w nocy. Można jednak zwiększyć temperaturę, dzięki zastosowaniu folii solarnej do basenu. Warto wiedzieć, jak ją pielęgnować i jak z nią postępować, by na długo zachowała swoje właściwości i mogła spełniać swoją rolę elementu zwiększającego temperaturę wody w przydomowym akwenie. Jak to robić?
Woda basenowa chroniona jest przed zanieczyszczeniami dzięki pokrywom, dopasowanym rozmiarowo do kształtu i wymiarów niecki.To również folie solarne, które oprócz ochrony wody przed zanieczyszczeniami, pozwalają na jej dogrzewanie dzięki skupianiu w pęcherzykach wypełnionych powietrzem, promieni słonecznych. Powietrze nagrzewa się i oddaje ciepło do wody.
Rzecz jasna najcieplej jest na kilka centymetrów głębokości, ale wymieszanie wody przez pompę powoduje, że cieplejsza woda rozchodzi się po całym basenie, przez co jej temperatura jest o nawet kilka stopni wyższa, niż gdybyś nie zastosował folii solarnej do basenu.
Sama folia przypomina swoim kształtem folię bąbelkową często wykorzystywaną do pakowania przedmiotów, które łatwo się tłuką. Na czas kąpieli powinna ona być zdejmowana z powierzchni wody. Dobrze jest ją zwinąć przy użyciu specjalnej zwijarki do folii. Zapobiegnie to jej uszkodzeniu. Zobacz, jak dbać o folię basenową?
Folia solarna pozwala skutecznie zapobiegać parowaniu wody z basenu. Zapewnia wzrost i utrzymanie temperatury w basenie, a przy tym zmniejsza koszty jego eksploatacji. Jak to się dzieje? Wszystko dzięki folii pokrytej pęcherzykami, w których zamknięte jest powietrze.
Folia bąbelkowa służąca do przykrywania basenów może mieć różną grubość, a im jest grubsza, tym większa jej trwałość. Zapewnia ona też zwiększoną odporność na działanie utleniające środków chemicznych, jakie służą dezynfekcji wody basenowej.
Dlatego dobrym wyborem będzie pokrywa solarna do basenu o grubości co najmniej 400 mikronów. Najlepiej też, by była ona wykonana z pęcherzyków GeoBubble, stworzonych specjalnie z myślą o użytkowaniu jej w warunkach basenów kąpielowych. Dlatego nie ma obaw o to, że promieniowanie UV czy chemia basenowa mogłaby jej zaszkodzić. Inaczej niż w przypadku folii wykonanej z pęcherzyków o klasycznym kształcie, stworzonych pierwotnie dla przemysłu opakowaniowego.
Fakt, że najczęściej folie solarne do basenu wykonane są w kolorze niebieskim – granatowym lub błękitnym nie jest dziełem przypadku. Pomimo faktu, że możesz kupić i inne pokrywy np. złote czy czarne, to niebieskie skutecznie pochłaniają światło i kumulują większość energii słonecznej. Nagrzewają się i wymieniają to ciepło z wodą basenową. Może to być także pokrywa przezroczysta, która powoduje, że woda może bezpośrednio pochłaniać promieniowanie słoneczne, ale rodzi to także szybszego rozwoju glonów w basenie.
Dbanie o czystość wody basenowej wymaga wykorzystywania odpowiednich środków chemicznych, w tym przede wszystkim chloru. Kiedy woda robi się w basenie mętna, zaleca się wykonanie procedury chlorowania szokowego. Zaraz po nim poziom wolnego chloru podwyższa się z granicy 2-4 ppm do nawet kilkudziesięciu ppm, a więc jest 10-krotnie wyższy, a to by skutecznie usunąć glony zmniejszające klarowność wody basenowej. Podczas wzrostu poziomu zawartości chloru dochodzi do rozpadania się tego chloru na gazowe chloraminy, które szybko odparowują z wody, przywracając jej stan pożądanej równowagi. Jednak w czasie chlorowania szokowego nie powinieneś pozostawiać na wodzie przykrycia basenowego, a tym bardziej folii solarnej.
Próbujące uwolnić się związki chemiczne, po rozpadzie chloru, nie mogą odparować pod przykryciem, co ogranicza skuteczność działania tego chloru. Ważne jest, by pokrywa pozostała odkryta, a folia solarna została nałożona dopiero wtedy, gdy poziom chloru w wodzie basenowej przywrócony zostanie do odpowiedniego stanu.
Jeśli tego nie zrobisz, folia solarna do basenu może zostać bezpowrotnie uszkodzona. Spodnia strona folii solarnej może stracić swój kolor (wypłowieć), powstanie na obu jej stronach biały osad, a pęcherzyki powietrza w plandece solarnej zostaną zniszczone. Na warstwie tej materiał folii może stać się kruchy. Możesz tego uniknąć, pozostawiając nieodkryty basen w czasie stosowania środków z grupy chemii basenowej.
Miej świadomość, że duża ilość szybko rozpuszczającego się w wodzie chloru, z czym mamy do czynienia przy chlorowaniu szokowym, będzie próbowała równie szybko odparować spod założonej folii solarnej. Może to spowodować odparowanie części powietrza z pęcherzyków i ich zapadanie się. Pod względem chemicznym wywołane jest to nagromadzeniem się trójchlorku azotu (NCI3), który powstaje jako jedna z chloramin wytwarzanych w reakcji kwasu chlorowodorowego (HOCl) i amoniaku (NH3), które pochodzą z działającego w ciepłej wodzie basenowej chloru. Dlatego należy usuwać pokrywę zawsze wtedy, gdy w zbiorniku nie panuje równowaga chlorowa. Przechlorowanie basenu powinno odbywać się bez pokrywy, a czasami pojawi się też potrzeba wymiany części nasyconej chlorem wody na świeżą.
To naturalne, że w toku użytkowania basenu przydomowego ściągasz i zakładasz folię solarną na lustro wody. Możesz to robić z wykorzystaniem zwijacza – ręcznego lub elektrycznego albo ręcznie – nakładając na basen folię. W czasie zwijania i rozwijania plandeki solarnej lub wykonywania takich prac ręcznie może dojść do mechanicznego uszkodzenia czy nawet rozerwania folii. Niewiele można wówczas zrobić. Zdarza się, że uszkodzisz ściany pęcherzyków powietrza, do których przedostanie się wilgoć. Jeśli wypełnią się one całkowicie wodą to znak, że musiało dojść do przerwania ściany bąbli z powietrzem. Zapobiegaj takim sytuacjom, uważnie wykonując działania mające na celu zwijanie i rozwijanie czy składanie i rozkładanie folii solarnej na basenie.
Mechaniczne uszkodzenia folii basenowej mogą być spowodowane jej nieprawidłowym użytkowaniem, przegrzaniem, ale i problemami, które powstały na etapie produkcji. Istnieje możliwość naprawy takiej folii z zastosowaniem uniwersalnych taśm – tzw. power-tape.
Pamiętaj o tym, że pielęgnacja pokrywy basenowej wymaga od Ciebie stosowania się do kilku ważnych zasad. Do zwijania folii wykorzystuj specjalne zwijarki – ręczne lub mechaniczne, by nie zniszczyć folii. Absolutnie zwijaj folię przy szokowym dozowaniu chloru. Dzięki temu zwiększysz jej ogólną żywotność.