Basen ogrodowy jest idealnym sposobem na relaks, ochłodzenie w czasie upalnych dni, czy sposób na rekreację we wspólnym gronie rodzinnym bądź przyjaciół. Z posiadaniem basenu wiążą się jednak również obowiązki – mowa tutaj o dezynfekcji, czyszczeniu, ale i trosce o utrzymanie prawidłowego pH wody. Dlaczego to takie istotne? Jak sprawdzić pH wody w basenie i utrzymać je na odpowiednim poziomie?
Wartość pH wody w basenie – dlaczego jest tak istotna?
Wartość pH wody w basenie ma ogromne znaczenie. Często jest lekceważona, co może prowadzić do problemów z obsługą basenu, utrzymaniem go w czystości, ale i problemów zdrowotnych. Dzieje się tak w momencie, gdy pH wynosi więcej bądź mniej od optymalnej wartości. Jaka to wartość? Najpierw należy zaznaczyć, iż mamy do czynienia z trzema odczynnikami: neutralnym wynoszącym 7, kwaśnym wynoszącym mniej niż 7 i zasadowym wynoszącym więcej niż 7.
W przypadku zbyt wysokiego pH na lustrze wody pojawia się wyraźny nalot, co może zniechęcać do kąpieli, szczególnie osoby preferujące czystą, przejrzystą, klarowną wodę basenową. Wysoki poziom pH jest również niekorzystny dla zdrowia – kąpiąc się w takiej wodzie może dojść do podrażnienia oczu i przesuszenia włosów oraz skóry.
Gdy pH wynosi mniej, niż 7, cierpi na tym nie tylko człowiek, ale i cała konstrukcja basenu. Niskie pH powoduje bowiem rozpuszczanie się fug w basenach płytkowych, przyspiesza także znacznie proces korozji elementów metalowych.
Zbyt wysoki poziom pH wody – jak sobie z nim poradzić?
Jak obniżyć pH wody w basenie, gdy wartość przekracza optymalną, mieszczącą się w granicy między 7, a 7.4? Wspomniany zakres jest idealny, zarówno dla samego basenu, jakości wody, efektywności podczas pielęgnacji, jak i ludzkiego zdrowia. Najczęściej spotykanym problemem, z którym borykają się właściciele basenów, jest zbyt wysoki poziom pH wody w basenie. Istnieją jednak specjalne środki chemiczne, które skutecznie obniżają tę wartość, dlatego optymalne i regularne dozowanie odpowiednich preparatów może przynieść szybki i pożądany rezultat. Co ważne, samo stosowanie środków tego typu jest niezwykle proste. Trzeba jednak pamiętać o tym, by systematycznie badać pH, gdyż może ono ulegać zmianie pod wpływem warunków pogodowych, liczby osób korzystających z basenu ogrodowego, nanoszonych przez nie środków ochronnych, jak kosmetyki, olejki do opalania, ale i detergenty i substancje stosowane do czyszczenia basenu. Preparaty do obniżenia poziomu pH należy stosować zgodnie z zaleceniami. Najczęściej są one podawane po wyłączeniu filtra, na noc. Po kilku godzinach należy dokonać ponownego pomiaru w celu sprawdzenia, czy ilość środka chemicznego była wystarczająca.
Total alkalinity – czym są?
Osoby, które cieszą się wypoczynkiem w przydomowym basenie, jak i wszyscy ci, którzy zajmują się jego pielęgnacją, z pewnością mieli do czynienia z pojęciem total alkalinity w basenie – co to znaczy? Jeśli woda w basenie posiada dużą ilość związków alkalicznych, wtedy jej odczyn pH jest zasadowy. Współczynnik ten pozwala zatem zmierzyć ilość alkalitów w wodzie, a total alkalinity będzie oznaczało zasadowość, która powoduje odporność wody na dalsze zmiany pH.