Przez wzgląd na potrzeby człowieka, istnieje możliwość wybóru wymienników ciepła, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, a także elektrycznych podgrzewaczy wody.
Woda podgrzewana na bieżąco
Wymienniki ciepła to urządzenia przeznaczone do wymiany energii między dwoma jej nośnikami, które wzbogacają instalację podłączoną do pieca C.O. Jest to sytuacja, kiedy woda podgrzana przez piec zostaje dostarczona do basenu, dzięki zastosowaniu wężownicy wymiennika. Ważnym składnikiem systemu jest czujnik temperatury, odpowiadający za wysyłanie sygnału do termostatu, który następnie w odpowiednim czasie zakańcza obieg ciepłej wody, jak tłumaczy Marek Ignatowicz z firmy Garden.
Kiedy człowiek podejmie decyzję o skorzystaniu z tego rozwiązania, niezbędny jest również wybór odnośnie podzespołów. Związki chemiczne występujące w wodzie basenowej (przede wszystkim chlor) odpowiadają za to, iż rekomenduje się zastosowanie wymiennika ciepła stworzonego przy pomocy stali nierdzewnej, albo ewentualnie z tytanu.
Energooszczędne i wygodne
Z kolei urządzenia wykorzystujące źródła odnawialne są ściśle związane z dbaniem o ekologię oraz znaczną redukcją kosztów dotyczących używania basenu, co odbywa się w dłuższym okresie czasu. Do tych urządzeń zalicza się chociażby pompy kumulujące energię cieplną pochodzącą z powietrza.
Przedstawiciel firmy Garden podzielił się swoją wiedzą i zauważył, że główną zaletą rozwiązania tego typu jest szansa na podgrzewanie wody przez prawie całą dobę. Dużą zaletą jest także niewielka wrażliwość na zmiany warunków pogodowych. Pompy pracują, kiedy świeci słońce oraz kiedy dni są pochmurne.
Oprócz tego, występują także maksymalne zyski ciepła w trakcie niedużych temperatur, prostota w zainstalowaniu systemu (nie trzeba korzystać z zaawansowanej instalacji elektrycznej), małe gabaryty urządzenia oraz energooszczędność. W związku z tym, pompy ciepła zdecydowanie pobierają najmniej energii elektryczne, w porównaniu do klasycznego podgrzewacza wody.
Warto zdawać sobie sprawę, że nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale przez wzgląd na swoje zalety, cieszy się największą popularnością wśród inwestorów pragnących kąpać się w ich własnym basenie.
Ciepła woda nawet bez słońca
Pompy ciepła nie zamykają jednak tej grupy. Istnieje szansa na użycie „darmowej” energii, która zostaje ofiarowane przez kolektory słoneczne.
Potrzeby generowane przez człowieka wpływają na decyzję odnośnie zamontowania ich na dachu bądź ziemi, niedaleko basenowej akweny. Niezbędne jest jednak branie pod uwagę precyzyjnego dopasowania liczby płyt do gabarytów basenu, a także wykreowanie systemu kierowania temperaturą wody, pracą kolektorów, a także pompą filtra – zwraca uwagę Marek Ignatowicz.
Działanie kolektorów słonecznych nie należy do skomplikowanych: woda basenowa, która została przefiltrowana, jest w następnej kolejności przekierowana do kolektorów, w których ma miejsce jej podgrzanie.
Należy mieć na uwadze, że brak promieni słonecznych na niebie nie jest jednoznaczne z brakiem ciepła. Urządzenia występujące w procesie grzewczym korzystają także z promieni słonecznych, których ludzkie oko nie jest w stanie zobaczyć.
Skorzystanie z odnawialnych źródeł energii jest jednoznaczne z tym, iż koszty związane z tym rodzajem instalacji zwracają się po paru latach. Niezwykle istotny jest fakt, że nie występuje konieczność na sezonowe demontowanie, a co ściśle z tym związane, kiedy woda zostanie opróżniona, można bez problemu pozostawić je dokładnie w tym samym miejscu na cały okres zimowy.
Drogo i niestabilnie
Elektryczne podgrzewacze wody jest rozwiązaniem skierowanym głównie dla basenów o niewielkich gabarytach. Ich specyfika działania jest zbliżona do wymienników, jednakże w przypadku wężownicy pojawia się odpowiedni element odpowiadający za grzanie i jest on składnikiem, któremu należy poświęcić więcej uwagi.
Znaczna zawartość wapnia bądź środków dezynfekujących w wodzie oraz pomyłki w trakcie podłączania o charakterze elektrycznym oraz hydraulicznym są w stanie wygenerować poważne uszkodzenia w podzespołach – to informacja udzielona od eksperta pracującego w firmie Garden.
Biorąc pod uwagę skłonność systemu do awarii, a także znaczne koszty związane z użytkowaniem, podgrzewacze mają swoje zastosowanie jedynie w przypadkach, kiedy na skutek różnorodnych przyczyn nie istnieje możliwość na skorzystanie z metod alternatywnych, czyli pomp.