Wiosna jest jednoznaczna z pojawieniem się na drzewach pierwszych oznak życia, w postaci liści oraz kwiatów, pogoda zaczyna coraz bardziej rozpieszczać i nikogo nie dziwi, że ludzie pragną jak najszybciej wrócić do korzystania z basenu, który stał całą zimę nieużywany. Wiosna jest jednoznaczna z wykonywaniem gruntownych porządków, zarówno w zaciszu własnego domu, jak i ogrodu. Żeby basen mógł w dalszym ciągu dostarczać radości oraz przyjemności, niezbędne jest zadbanie o niego po sezonie zimowym, na co składa się jego dokładne oczyszczenie. W poniższej części znajdują się dobre rady oraz uwagi, które sprawią, że zarówno czyszczenie samego basenu, jak i obszaru wokół niego będzie łatwe oraz przyjemne.
Pierwszy krok W pierwszej kolejności niezbędne jest wypompowanie wody znajdującej się w basenie, aby następnie możliwe było oczyszczenia dna, narożników, a także ścian basenu. Posiadacze basenu muszą właściwie przygotować basen do zimy, w związku z tym czyszczenie nie powinno przysparzać większych trudności. Zmiana wody nie jest jednoznaczna z jej marnotrawstwem, gdyż może ona zostać wykorzystana do podlewania kwiatów oraz pozostałych roślin znajdujących się w ogrodzie.
Krok drugi Niezwykle istotne jest, aby po wylaniu całej wody z basenu, momentalnie rozpocząć jego czyszczenia zarówno z zabrudzeń, jak i nalotów, które znajdują się tam po zimie. Kiedy brud zaschnie, właściciele będą mieli ciężki orzech do zgryzienia, aby usunąć go z niecki basenowej. W jaki sposób czyści się zabrudzenia, naloty oraz kamień pozostałe po zimie? Niezbędne jest skorzystanie z odpowiednich środków czyszczących przeznaczonych do niecek basenowych. Warto zdecydować się na takie, które zarówno czyszczą, jak i dezynfekują. Ich skład opiera się z reguły na specjalnym kwasie zagęszczonym przez producentów, co umożliwia jeszcze lepsze działanie. Zarówno ściany, jak i dno basenu mają zostać czyszczony przy pomocy szczotki, a także gąbek. Warto zainwestować w myjkę wysoko ciśnieniową rodzaju Kärcher. Użycie odpowiedniego środka do czyszczenia basenów po sezonie zimowym daje całkowitą pewność, że został dokładnie oczyszczony oraz zdezynfekowany.
Krok trzeci W drugiej kolejności następuje czyszczenie urządzeń filtracyjnych. Najpierw niezbędne jest skontrolowanie stanu złoża filtracyjnego, a kiedy został on znacznie wyeksploatowany niezbędne jest założenie nowego (ma to miejsce z reguły co 2 – 3 lata).
Kolejny etap Kiedy omówione powyżej prace zostaną wykonane, można rozpocząć nalewanie nowej wody, ale nie jest to jeszcze jednoznaczne z zakończeniem działań. Napełniony wodą basen musi w dalszej kolejności przejść regulację pH wody, a także niezbędne jest zastosowanie dezynfekcji, nazywanej szokową. Kiedy miną 3-4 dni od dezynfekcji, istnieje możliwość na użycie standardowych dawek środków.
UWAGA !!! Kiedy basen posiada zadaszenie bądź inny rodzaj przykrycia i na skutek tego, woda pozostaje w dobrej jakości po sezonie zimowym, nie istnieje konieczność na jej wymianę. Należy jednak uzupełnić poziom wody, a także wykonać regulację pH. Ostatnią czynnością jest dezynfekcja szokowa. Kiedy czynności te zostaną zakończone, niezbędne jest monitorowanie przez okres 7 dni, stanu filtra i kiedy zajdzie taka potrzeba , trzeba go przepłukać.